Jednoślady to coraz popularniejsze pojazdy na polskich drogach. Rodacy pokochali jazdę skuterami, chopperami czy nakedami, nie tylko używając ich jako formę rekreacji, ale też jako element dojazdu do szkoły czy do pracy. Niekiedy motocykle zastępują nawet samochody. W jakich sytuacjach jednoślad może być alternatywą dla czterech kółek? Jakie są zalety i wady poruszania się motocyklem po mieście? Wyjaśniamy.
Na wstępie zaznaczmy, że jazda motocyklem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz sprawdzić swoją maszynę (skontrolować jej hamulce, światła, stan płynów eksploatacyjnych), a także dobrać odpowiedni ekwipunek. Niezależnie od pogody konieczny jest wysokiej jakości kask (chroniący głowę przed urazami) oraz strój (np. kurtka motocyklowa i spodnie albo kombinezon motocyklowy). Tylko w ten sposób zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy na najwyższym poziomie.
Kiedy motocykl będzie najlepszym rozwiązaniem?
Największą zaletą jazdy jednośladem jest większa swoboda w porównaniu do samochodu. Pojazd ten jest w stanie skutecznie omijać korki i szybciej przejechać określony dystans, szczególnie w godzinach szczytu. Po drugie, motocykle generują dużo mniej zanieczyszczeń niż samochody osobowe, nawet te nowsze. Dzięki temu można nimi wjeżdżać często w strefy, które nie są wyznaczone dla aut.
Warto pamiętać również o kwestiach praktycznych. Motocyklem łatwiej zaparkujesz w ciasnym centrum miasta, gdzie nie ma wielu miejsc parkingowych. Co więcej, niektóre miasta zachęcają do jazdy motocyklem i znoszą opłaty za parkowanie dla jednośladów.
Oczywiście nie można przejść obojętnie wokół przyjemności z jazdy. Motocykl to bardzo ekscytujący sposób transportu, a codzienna jazda do pracy czy do szkoły stanie się milsza. Warto urozmaicać sobie poruszanie się po mieście, aby nie zatracić się w rutynie.
Są sytuacje, w których samochód będzie jednak korzystniejszą formą transportu
W niektórych przypadkach auto będzie oczywiście lepszym rozwiązaniem. Dotyczy to szczególnie pory zimowej czy deszczowych dni. Jazda motocyklem w czasie mrozu czy intensywnie padającego deszczu nie tylko nie należy do przyjemnych. To również bardzo niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do wypadku.
Samochód będzie także pierwszym wyborem jeżeli chcesz jeździć na duże zakupy. Bagażnik tego pojazdu może pomieścić znacznie więcej niż nawet największe kufry motocykli turystycznych. Poza tym auto lepiej sprawdzi się także wtedy, gdy dojeżdżasz do pracy z innymi osobami. Wtedy do głosu dochodzi oszczędność, ponieważ koszty paliwa dzielą się na wszystkich.
Motocykl czy samochód – który środek transportu jest droższy?
Warto wziąć pod uwagę całkowity koszt utrzymania samochodu i motocykla. Zacznijmy od spalania. Motocykl miejski pali średnio 3-5 litrów na 100 kilometrów po mieście. To niewiele. Koszt przejechania 1000 kilometrów będzie wynosić więc około 300 złotych.
W przypadku samochodu jest dużo drożej. Nawet małe samochody palą około 6-7 litrów na 100 kilometrów. To minimum 400 złotych za przejechane 1000 kilometrów. Zwykle te różnice są jednak dużo większe.
Poza samym paliwem konieczne są także przeglądy, naprawy i opłata ubezpieczenia. Tutaj motocykl wygrywa zdecydowanie. Za badanie diagnostyczne okresowe zapłacisz 63 złote. Natomiast samochód diagnosta sprawdzi za 100 złotych.
Części do samochodów są zwykle dużo droższe niż te, które montowane są w motocyklach. Również pod względem ubezpieczenia jednoślad wypada lepiej. Za OC samochodowe zapłacisz średnio 600 złotych. Obowiązkowe OC dla jednośladu to zaledwie 450 złotych.
Jaki motocykl wybrać do jazdy po mieście?
Jeżeli chcesz zamienić samochód na motocykl, wybierz odpowiedni pojazd. Ciężkie i duże maszyny turystyczne nie są dobrym rozwiązaniem. Trudno utrzymać je w wąskich, ciasnych i obciążonych ruchem miejskich ulicach. Lepiej zainwestować w lekki skuter albo zwrotny naked. Takie jednoślady są zresztą najczęściej wybierane do miasta.
Pamiętaj, aby zawsze przed zakupem sprawdzić stan techniczny motocykla i zweryfikować, czy nadaje się on do poruszania po mieście. Warto przemyśleć zakup słabszego motocykla (np. 125 cm3 pojemności silnika, jeżeli masz prawo jazdy kat. B).
Co ostatecznie wybrać – motocykl czy samochód? Wiele zależy od okoliczności. Jeżeli masz taką możliwość, warto posiadać obydwa pojazdy. Dzięki temu zawsze możesz wybrać środek transportu w zależności od sytuacji i potrzeb.
—
Artykuł sponsorowany
najważniejsze, że korki da się omijać