Jak korzystać z zielonej rejestracji z Mazdą?

nowy samochód Mazdy

Pojazdy wyposażone w tablicę rejestracyjną z zielonym tłem są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Nie dla wszystkich jednak jest oczywiste, co ona oznacza. Warto poznać zasady oraz ciekawostki dotyczące zielonej tablicy rejestracyjnej.

Jak wygląda zielona tablica rejestracyjna?

Tablice rejestracyjne z zielonym tłem zostały wprowadzane do polskiego prawa 1 stycznia 2020 r. Nie różnią się niczym – oprócz koloru tła – od typowych tablic. Mają więc tę samą wielkość, układ oraz kolor znaków. Podobnie jak inne polskie tablice rejestracyjne, znajduje się na niej (od lewej):

  • oznaczenie państwa (PL) oraz flaga Unii Europejskiej,
  • pierwszy znak oznaczający województwo,
  • następny lub dwa następne znaki oznaczające powiat,
  • naklejka legalizacyjna (czerwona w przypadku pojazdu elektrycznego lub żółta w przypadku pojazdu napędzanego wodorem),
  • pięcioznakowy numer konkretnego pojazdu składający się z samych cyfr lub kombinacji liter oraz cyfr.

Co oznacza zielona tablica rejestracyjna? 

Samochód oznaczony zieloną tablicą rejestracyjną jest bezemisyjny. Kolor ten dotyczy więc pojazdów elektrycznych wyposażonych w baterię lub ogniwa paliwowe (FCEV) zasilane wodorem zarejestrowanych w Polsce po 2019 roku. W przypadku starszych pojazdów stosuje się inne oznaczenie: naklejkę na przedniej szybie z literami EE (w przypadku pojazdów elektrycznych) lub H (dla pojazdów wodorowych).

Czy samochody hybrydowe mogą mieć zielone tablice rejestracyjne?

Niestety, do posiadania zielonej tablicy rejestracyjnej uprawione są tylko pojazdy bezemisyjne. Nie wliczają się do nich ani hybrydy BEV, ani te typu Plug-In ani nawet pojazdy elektryczne z ekstenderem zasięgu (tzw. EREV/REX). Wielu kierowców chciałoby, żeby było inaczej, ponieważ z posiadania zielonej tablicy rejestracyjnej wynika wiele udogodnień dla kierowców.

Jakie są dodatkowe przywileje samochodów bezemisyjnych w Polsce?

Kierowcy pojazdów z zieloną rejestracją mogą się czuć wyróżnieni, ponieważ poruszanie się takim pojazdem nadaje im dodatkowych uprawnień. W Polsce samochody bezemisyjne mogą m.in.

  • legalnie jeździć po pasach przeznaczonych dla autobusów (do końca 2025 roku);
  • wjeżdżać do stref czystego transportu;

Ponadto kierowcy samochodów elektrycznych z zieloną rejestracją nie muszą wnosić opłat za parkowanie w wielu centrach miast (w tzw. niestrzeżonych strefach płatnego parkowania) np. w Warszawie. Auta tego typu są też zwolnione z akcyzy w przypadku importu. Można liczyć także na niższe koszty ubezpieczenia oraz dopłaty do zakupu nowego pojazdu w ramach rządowego programu „Mój Elektryk”.

Warto pamiętać, że w innych krajach Unii Europejskiej, do których Polacy często jeżdżą na wakacje lub do pracy, benefity dla samochodów elektrycznych mogą być zupełnie inne.

W jaki sposób otrzymać zielone tablice rejestracyjne?

Tablice z zielonym tłem otrzymuje się tak samo jak zwykłe tablice rejestracyjne: na etapie rejestracji pojazdu w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy odpowiadającym miejscu zamieszkania. Podczas tej zgłaszania samochodu określa się napęd rejestrowane pojazdu i otrzymuje odpowiednią tablicę.

Czy zielone tablice rejestracyjne obowiązują w całej Unii Europejskiej?

W odróżnieniu od ogólnego układu tablicy rejestracyjnej, który musi obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej, kolor jej tła jest kwestią zależną od danego kraju. Przykładowo:

  • w Wielkiej Brytanii oraz na Cyprze wszystkie tablice rejestracyjne mają żółte tło,
  • Francja korzysta z tablic z czerwonym tłem do oznaczania czasowej rejestracji pojazdu (odpowiednik tymczasowych tablic rejestracyjnych, które w Polsce mają czerwone litery na białym tle).

Zielone tło tablic pojazdów bezemisyjnych obowiązuje więc wyłącznie w Polsce. Mimo że pojawiają się one w wielu krajach, to nigdzie nie oznaczają tego samego:

  • w Holandii oraz Szwecji są to tablice, którymi posługują się dealerzy samochodowi,
  • w Austrii zielone tablice wykorzystuje się dla celów eksportu,
  • w Czarnogórze służą za oznaczenie pojazdów wojskowych.
  • w Turcji posługują się nimi pojazdy konsularne.

Mimo to część państw oznacza pojazdy bezemisyjne, np. w Szwecji mają one rejestrację z zieloną ramką, natomiast w Wielkiej Brytanii planowane jest wprowadzenie w takim przypadku zielonego tła flagi UE na przedniej rejestracji.

Nie należy również mylić tablic z zielonym tłem z polskimi tablicami z białym tłem i zielonymi znakami. To są tzw. tablice profesjonalne służące np. do jazd testowych w ruchu miejskim (również jazdy próbnej klienta) lub wykorzystywane na inne cele przez producentów, sprzedawców nowych samochodów oraz instytutów badawczych. W odróżnieniu od normalnych tablic rejestracyjnych te profesjonalne nie są przypisane do danego pojazdu, ale do właściciela floty.

Czy w Polsce istnieją tablice rejestracyjne w innych kolorach?

Podobnie jak w innych krajach, w Polsce również występują tablice rejestracyjne w innym kolorze niż biały i zielony:

  • białe tablice z czerwonymi napisami oznaczają tablice tymczasowe (wypożyczane na maksymalnie sześć tygodni);
  • czarne tablice z białymi napisami obowiązywały w latach 1976-2000. Jeśli samochód nie został przerejestrowany po 2000 roku, to wciąż legalnie może się nimi posługiwać.
  • niebieskie tablice z białymi napisami są wykorzystywane w pojazdach dyplomatycznych (w ambasadzie innego państwa);
  • żółte tablice z czarnymi napisami stosuje się w pojazdach zabytkowych lub kolekcjonerskich (wpisanych do rejestru lub wojewódzkiej ewidencji zabytków).

W jaki sposób uzyskać zieloną rejestrację z Mazdą?

W tym celu można rozważyć zakup w pełni elektrycznego SUV-a Mazdy, czyli modelu MX-30 (w wersji bez ekstendera), który spełnia warunki uzyskania zielonych tablic oraz dofinansowania w programie „Mój Elektryk”.

Mazda MX-30 to pierwszy w pełni bezemisyjny samochód japońskiego producenta. Jest to średniej wielkości SUV o zasięgu ok. 200 km zaprojektowany zgodnie z filozofią rightsizingu. Jego akumulator nie jest zbyt duży, by nie generować dodatkowego ciężaru, kosztu zakupu oraz obciążenia dla środowiska, ale jednak wystarczający dla większości kierowców wykonujących swoje codzienne obowiązki. Ideą przyświecającą projektowaniu tego modelu było zminimalizowanie śladu węglowego podczas całego cyklu życia pojazdu.

Mazda MX-30 charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem oraz futurystycznym i dynamicznym wyglądem zewnętrznym (głównie dzięki „freestylowym” drzwiom otwierającym się do tyłu). Wyposażenie wnętrza również zostało wykonane z myślą o środowisku i zawiera wiele elementów wykonanych np. z korka.

0 thoughts on “Jak korzystać z zielonej rejestracji z Mazdą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *