Technologie przyszłości w nowych modelach Porsche

Porsche to marka słynąca ze wspaniałych osiągów, cudownego prowadzenia, luksusu, a także supernowoczesnych technologii stosowanych w samochodach. Auta Porsche pod względem technologicznym zawsze wyprzedzały konkurencję. I nadal tak jest.

Sformułowanie „technologie przyszłości” w odniesieniu do motoryzacji przywodzi na myśl chociażby: elektryfikację napędów, systemy autonomicznej jazdy i innych elektronicznych asystentów kierowcy, coraz bardziej rozbudowane systemy multimediów i łączności, itd. Porsche zapewnia oczywiście to wszystko w swoich nowych modelach, chociaż wspaniałe rozwiązania technologiczne znajdziemy również w samochodach używanych. Jednakże technologie przyszłości w modelach Porsche dotyczą przede wszystkim sportowej jazdy czy nadzwyczaj wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Porsche – rozwój technologiczny

Idealny samochód sportowy i w ogóle segmentu premium to tak naprawdę symbioza budowy nadwozia, układu jezdnego oraz wyposażenia pojazdu. Porsche stale rozwija technologie w tym zakresie.

Włókno szklane dla bezpieczeństwa

Niebywale istotnymi elementami konstrukcji nadwozi samonośnych w samochodach są słupki, które stanowią graniczne punkty kabiny pasażerskiej, będącej „klatką bezpieczeństwa”. W przypadku dachowania pojazdu to właśnie one zapewniają przestrzeń niezbędną do przeżycia, toteż Ich sztywność jest kluczowa dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Porsche opracowało specjalne słupki, wzmocnione włóknem szklanym. Znacząco wpływają one na wytrzymałość nadwozia, czyli na poziom bezpieczeństwa. Mówiąc krótko, pojazdy Porsche dzięki tej technologii są bardzo odporne. Producent ten używa włókna szklanego również dla wzmocnienia pedałów hamulca.

Szkło cienkowarstwowe

Porsche w swoich modelach takich jak 911 GT2 RS i 911 Carrera T umieściło boczne i centralną tylną szybę wykonane z cieniutkiego szkła – jego grubość wynosi poniżej 2 mm. Pozwoliło ono nie tylko na uzyskanie rozmaitych wygiętych kształtów, co przełożyło się na rozwój stylistyczny pojazdów, ale też na poprawę bezpieczeństwa. Wykonane w tej technologii szyby są aż o 40 procent lżejsze od zwykłych, a co jeszcze ważniejsze – dwukrotnie bardziej odporne na uderzenia np. kamieni. Tego typu nowoczesne szkło kompozytowe stosowane przez Porsche składa się: z piasku, szkła pozyskanego z recyclingu oraz folii zabezpieczającej.

Węglik wolframu, czyli bardzo skuteczne hamulce

Skuteczne hamulce są kluczowe dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w bardzo mocnych i szybkich samochodach. Dlatego Porsche stosuje technologię opartą na węgliku wolframu. Wzbogacone nim hamulce (po raz pierwszy zastosowane w produkcji seryjnej w Cayenne Turbo) mają o 30 procent dłuższą żywotność niż żeliwne. Oferują też zbliżoną skuteczność hamowania do tarczy ceramicznej, lecz ich produkcja jest o około dwie trzecie tańsza. Co ważne, tarcze wzbogacone powłoką z węgliku wolframu nawet po wielu cyklach hamowania nie wykazują zmęczenia cieplnego, ani nie generują uciążliwego pyłu brudzącego felgi, co znacząco przekłada się na estetykę samochodu.

Serwis Porsche

Samochody Porsche produkowane są z zastosowaniem ultranowoczesnych technologii, rozwój których stale postępuje. Są to więc pojazdy coraz bezpieczniejsze, wytrzymalsze i doskonalsze. Tym bardziej zasługują na należytą dbałość, w której pomoże autoryzowany serwis. Klienci liczyć mogą na takie usługi, jak: dokładne przeglądy, sprawdzanie klimatyzacji czy też serwis kół. W razie potrzeby dostępny jest samochód zastępczy.

Dzięki zastosowaniu technologii przyszłości oraz należytemu serwisowaniu wszystkie modele Porsche gwarantują gigantyczny poziom bezpieczeństwa i luksusu, a także niebywałą frajdę z jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *