Flota co jakiś czas wymaga odświeżenia. Wymiana pojazdów powinna być jednak odpowiednio zaplanowana. Podpowiadamy jak najlepiej planować wymianę pojazdów w firmowej flocie.
Flota firmowa co pewien czas z różnych przyczyn wymaga wymiany. Samochody się zamortyzowały, z czasem stopień ich zużycia rośnie, podobnie jak ryzyko usterek i wydatków. Planowanie wymiany pojazdów w firmowej flocie to kluczowy element zarządzania majątkiem trwałym, który ma na celu optymalizację kosztów oraz efektywność operacyjną.
– Systematyczna wymiana floty samochodowej w firmie niesie za sobą szereg korzyści. Do najistotniejszych z nich należą poprawa bezpieczeństwa kierowców oraz niższe koszty eksploatacji. Nowe pojazdy są bardziej ekonomiczne – zużywają mniej paliwa i rzadziej wymagają kosztownych napraw. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym technologiom, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Nowe auta są bowiem wyposażone w zaawansowane systemy, które zmniejszają ryzyko wypadków i podnoszą bezpieczeństwo kierowców. Warto także zaznaczyć, że nowoczesne samochody charakteryzują się większą niezawodnością, co minimalizuje ryzyko przestojów i opóźnień w realizacji zadań – komentuje Kamil Maniura, Szef Zespołu Sprzedaży Samochodów Osobowych w Superauto.pl.
Najpopularniejsze marki i modele flotowe w Polsce
W ubiegłym roku ponad 68 proc. nowych samochodów osobowych rejestrowały firmy- przekłada się to na 376 421 egzemplarzy1. Najpopularniejszymi markami we flotach były: Toyota (68 174 szt.), Skoda (43 404 szt.) oraz Volkswagen (25 168 szt.). Firmy najczęściej sięgają po Toyotę Corollę (25 182 szt.), Skodę Octavię (16 141 szt.) oraz Toyotę Yaris (9046 szt.)2.
Trendy na rynku flotowym w Polsce
Z przeprowadzonego przez Arval badania “Barometr Flotowy 2024” wynika, że prawie 30 proc. firm ujętych w badaniu planuje powiększyć flotę w przeciągu najbliższych 3 lat. Co czwarta firma w Polsce ma w swojej flocie samochody używane, Ponadto 70 proc. firm chce wykorzystywać w swojej flocie samochody zelektryfikowane (napędy hybrydowe i elektryczne). Blisko połowa z nich jako główny powód podaje mniejsze wydatki na paliwo.
Jak są finansowane floty?
Wyniki badania “Barometr Flotowy 2024” pokazują, że 35 proc. firm finansuje swoje floty ze środków własnych. Z badań wynika również, że co trzecia firma stawia na leasing, natomiast 23 proc. firm wybiera wynajem długoterminowy. Najmniejszym zainteresowaniem – 6 proc. badanych przedsiębiorców, cieszy się na kredyt.3
Jakie finansowanie i jakie samochody wybierają klienci Superauto.pl?
W 2024 roku 68 proc. klientów Superauto.pl stanowili przedsiębiorcy. Wśród nich blisko 86 proc. decydowało się na leasing samochodu, prawie 10 proc. wybrało wynajem długoterminowy, natomiast niecałe 4 proc. preferowało kredyt.
Najpopularniejszymi markami wśród klientów Superauto.pl były Toyota, Skoda i Hyundai, natomiast modelami Hyundai Tucson, Toyota Corolla oraz Kia Sportage.
Planowanie wymiany floty krok po kroku
Wymiana floty wiąże się z odpowiednim rozplanowaniem. Poniżej wskazujemy na jakich aspektach warto się skupić:
- Określenie cyklu życia pojazdu – pod tym pojęciem rozumiemy okres, w którym pojazd jest ekonomicznie opłacalny do użytkowania w firmie. Rozpoczyna się on w momencie zakupu pojazdu, a kończy na jego sprzedaży lub wycofaniu z eksploatacji. Oczywiście długość cyklu życia zależy od wielu czynników, w tym typu pojazdu, sposobu eksploatacji czy polityki firmy.
- Monitorowanie kosztów eksploatacji – regularne sprawdzanie kosztów eksploatacji, takich jak paliwo, serwis, naprawy i ubezpieczenie, pozwoli w porę wykryć wzrost kosztów i określić, czy samochód jest rentowny czy też wymaga już wymiany.
- Analiza wartości rezydualnej – wiąże się ona z określeniem szacunkowej wartości pojazdu na koniec jego użytkowania. Spadek wartości rezydualnej w połączeniu z rosnącymi kosztami serwisowania może wskazywać na konieczność wymiany pojazdu
- Weryfikacja stanu technicznego – regularne przeglądy techniczne pozwalają ocenić stan pojazdu i przewidzieć koszty potencjalnych napraw. Jeśli naprawy staną się częstsze i droższe, może się okazać, że samochód trzeba będzie wymienić.
- Monitorowanie trendów – planując wymianę floty powinniśmy uwzględnić aktualne trendy rynkowe i technologiczne, co pozwala na wybór bardziej efektywnych i tańszych w eksploatacji samochodów.
- Planowanie rotacji pojazdów – w następnym kroku powinniśmy stworzyć harmonogram wymiany pojazdów na podstawie przewidywanych cykli życia produktu, wartości rezydualnej i analizy stanu technicznego, co pomoże w utrzymaniu floty w optymalnej kondycji technicznej i finansowej.
- Przewidywanie przyszłych potrzeb firmy – planując flotę musimy także uwzględniać przyszłe potrzeby i plany firmy, co może wpływać na funkcjonowanie floty pojazdów.
Podsumowanie
Planowanie floty jest wielowątkowym i rozłożonym w czasie procesem, który na bieżąco trzeba monitorować i starannie przemyśleć. Wiąże się to nie tylko ze znajomością bieżącej kondycji i planów własnej firmy, ale również z systematyczną analizą sytuacji i trendów rynkowych oraz technologicznych. Odpowiednie zaplanowanie wymiany floty pojazdów pozwoli na utrzymanie jej w optymalnej kondycji i zachowaniu jej rentowności.
1https://samar.pl/__/3/3.a/122456/Rejestracje-samochod-w-osobowych-i-dostawczych-w-grudniu-2024-roku.html?12p.s=887789055.5&12p.a=122456&locale=pl_PL
2https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/OSOBOWE-i-DOSTAWCZE/Rok-2024/Grudzien-2024r
3https://www.arval.pl/o-arval/barometr-flotowy-2024-polskie-floty-samochodowe-ciagle-rosna-ale-elektryfikuja-sie-powoli (W badaniu uczestniczyło 300 firm działających w Polsce (158 z nich zatrudnia od 1 do 99 pracowników, a 142 powyżej 100 pracowników)
—
Artykuł sponsorowany